różne porady

Wpisy z tagiem: czyszczenie

wtorek, 31 stycznia 2012
PRAKTYCZNE PORADY

 tarka Stępioną tarka odzyska ostrość po przetarciu jej papierem ściernym o średniej grubości.

 formy do pieczeniaBlaszki do pieczenia, jeśli zardzewiały należy posypać solą kuchenną, najlepiej gruba, a po kwadransie dokładnie przetrzeć.

 noże kuchenneNoży nie należy myć w gorącej wodzie , bowiem tracą ostrość.

 szklankaNowe szklanki warto przed użyciem wygotować w słonej wodzie. Dzięki temu są trwalsze i nie pękają.

środa, 07 lipca 2010
CZYSZCZENIE SZTUĆCÓW
 • sztućce ze stali nierdzewnejSztućce ze stali nierdzewnej myjemy w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń, płuczemy w wodzie gorącej ( z wyjątkiem noży, które płucze się w wodzie ciepłej, gdyż od gorącej robia sie tępe). Wytarte sztućce polerujemy miękką flanelową szmatką;
 • Sztućce ze stali nierdzewnej włożone na 10 minut do wody w której gotowały się ziemniaki, będą wyglądały jak nowe.
 • sztućce ze srebraSztućce srebne dobrze się myje w wodzie w której gotowały sie ziemniaki w łupinkach;
 • Sztućce  srebne odświeżamy gotując je w osolonej wodzie, do której wrzucamy także aluminiową łyżeczkę.
 • plateryPlatery mocno przybrudzone i zszerzałe zanurzamy na 10 minut w specjalnej kąpieli. Do 3 l wrzatku wrzucamy 2 garście płatków mydlanych, mieszamy i zgotowujemy. Odstawiamy z ognia i dodajemy 2 łyzki amoniaku . Po '' wykąpaniu'' sztućców płuczemy je zimną wodą i polerujemy miękką szmatką.
 • sztućce i platerySztućce srebne i platery możemy czyścić na sucho. Popiołem z papierosów wymieszanym kilkoma kroplami mocnego roztworu kwasku cytrynowego przecieramy sztućce. Pluczemy  zimną wodą i polerujemy. Zamiast popiołu można użyć zmielonej kredy z odrobiną denaturatu.
 • Na źle przechowywanych sztućcach srebnych pojawiają sie ciemne plamy. Możemy je usunąć, wkladając sztućce do płaskiego rondelka wyłożonego folią aluminiowa. Sztućce zalewamy mocno słoną wodą, szybko doprawadzamy do wrzenia i gotujemy 10 minut. Po przestudzeniu sztućce wyjmujemy i polerujemy do połysku.
 • Żeby sztućce i platery nie ciemniały, przechowujemy je przekładane cienka bibułką. Każda '' paczuszkę'' owijamy flanelą lub folią aluminiową i chowamy tak, by nie było dostępu do światła. Nie można srebnych i posrebrzanych zawijaćw lniane ściereczki.

                       

wtorek, 06 lipca 2010
UTRZYMANIE CZYSTOŚCI NACZYŃ KUCHENNYCH

naczynia aluminioweNaczynia kuchenne aluminiowe w miare używania tracą pierwotny  połysk i pokrywają się ciemnym nalotem( tlenkiem glinu). Czyści sie je pastą ''LUX'' (pasta do mycia rąk), ale nie wolno uzywać sody ani szorować środkiem typu ''Jawox ''czy ''Vim''. Można myc gorącą mydlaną wodą i dokladnie osuszyć.

Resztek potraw, które przywarły do dna garnków, nie wolno zdrapywać (zwłaszcza nożem ). Należy garnek zalać gorącą mydlana wodą i pozostawić na 12 godzin, a następnie umyć.

Po gotowaniu ryżu czy makaronu pozostaje czesto na wewnętrznych ścianach ciemny osad. Zamiast czyszczenia i szorowania można usunąć, gotujac w garnku kwaszoną kapustę, rabarbar, pomidory czy jabłka lub nawet wodę z dodatkiem octu. Ładny połysk można uzyskać na aluminiowe garnki papkę z gliny i octu. Po 10 minutach zetrzec szorstkim gałgankiem, wypłukać i wytrzeć do sucha.

Naczynia aluminiowe będą jak nowe jeśli będziemy czyścić wodą z octemnaczynia emaliowaneNaczynia  kuchenne emaliowane tzw. polewane można czyścić proszkiem, pod warunkiem że potem będą obficie spłukane wrzątkiem.

Dawniej gospodynie czyściły emaliowane garnki szmatka zmoczoną  naftą, a następnie gorąca wodą z mydłem i obficie płukały.

 Żółty nalot wewnętrzny garnka zniknie po zagotowaniu w nim wody z dodatkiem proszku do szorowania

przypalony garnekPrzypalony garnek uratuje zagotowanie w nim osolonej wody. Lub nalać wody z solą na noc . Rano zagotować roztwór. Garnek będzie czysty.

 rondleFusami z kawy można czyścić rondle.

Naczynia w których było ciasto, surowe jajka, dania rybne, śledzie , konfitury, mleko - najpier trzeba umyć zimną wodą, a potem dopiero gorącą.

czajnikOsad z czajnika usuwa się łatwo jeżeli zagotuje sie w nim wodę, kładąc na dno plasterek cytryny.

poniedziałek, 05 lipca 2010
SEKRETY BABEK CZYLI KILKA PORAD DOTYCZĄCYCH , CZYSZCZENIA
 • parasolkaparasolCzyszczenie parasolki. Otworzyć parasolkę, wziąć mydło, szczoteczkę i delikatnie czyścić nad wanną. Potem spłukać mydło i zostawić parasolkę do wyschnięcia.
 • okularyOkulary nie będą zachodzić parą, jeśli zostaną pokryte z obu stron cienką warstwa mydła i przetarte do sucha miękką szmatką.
 • żelazko Żelazko najlepiej czyści się solą. Lekko nagrzane należy przesunąć po soli rozsypanej na kartce papieru.
 • Przypalonego żelazka nie należy czyścić nożem ani drucianym zmywakiem, najlepiej perzetrzeć zabrudzenia zwilżoną szmatka umoczona w miałkiej soli.
piątek, 02 lipca 2010
SEKRETY BABEK CZYLI KILKA PORAD DOTYCZĄCYCH , CZYSZCZENIA
 • sztućce Sztućcom blask wróci szorowanie ich lekko wilgotną solą.
 • garnekGarnek w którym trzymaliśmy bigos lub gołąbki, długo utrzymuje zapach kapusty. Żeby temu zapobiec, po starannym umyciu garnka napełniamy go zimną woda z dodatkiem 1 łyżeczki sody oczyszczonej i pozostawiamy na noc. Rano już tylko płuczemy.

środa, 30 czerwca 2010
SEKRETY BABEK CZYLI KILKA PORAD DOTYCZĄCYCH , CZYSZCZENIA
Najpierw dokładnie odkurzamy i czyścimy ramy, postępując tak samo jak przy czyszczeniu ram od obrazów. Następnie usuwamy z luster wszelkie plamy. Plamy pozostale po muchach zmywamy, szmatką umoczoną w wodzie z octem lub w wodzie z amoniakiem (łyzka amoniaku na 2 szklanki wody). Plamy z mydła, kremu i stearyny ścieramy wodą - amoniakiem. Następnie całą powierzchnię lustra czyścimy według jednego z niżej podanego sposobów:
sobota, 22 maja 2010
SEKRETY BABEK czyli kilka porad praktycznych dotyczących czyszczenia i mycia
 • Naczynia aluminiowe będą jak nowe, jesli będziemy je czyścic wodą z octem
 • Szyby okienne będa pięknie błyszczały, jeśli umyjemy je młodymi pokrzywami umoczonymi w zimnej wodzie i wypolerujemy gazetami.
 • Stary jak świat środek do czyszczenia dywanów: kiszona kapusta.
 • Przypalony garnek uratuje zagotowanie w nim osolonej wody.
 • Linoleum czyści sie słodkim mlekiem lub wyciera na mokro ścieką skropiona naftą, a potem wyciera na sucho.
 • Złoto myje się w cieplej wodzie mydlanej z odrobiną soli, plucze się w w ciepłej wodzie, suszy i zanurza w denaturacie, znów suszy i poleruje.
 • Biżuterię ze srebra można umyć wodzie z amoniakiem.
Tagi